کتاب اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه + دانلود

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه

اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه

 

معرفی اجمالی :
کتاب اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه ؛ نویسنده آن حمیدرضا حق شناس و ناشر آن صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهش های اسلامی می باشد .
ساختار :
کتاب به زبان فارسی در یک جلد تنظیم شده و مشتمل بر یک دیباچه که نویسنده کتاب توضیحات مختصری را بیان کرده است . و همچنین شامل بخش های ذیل می باشد و در آخر کتابنامه کتاب ذکر گردیده است .
فصل اول: کلیات؛
فصل دوم: اخلاق خانوادگی؛
فصل سوم: اخلاق اجتماعی؛
فصل چهارم: اخلاق حکومتی؛
گزارش محتوا :
نیایش، نیاز فطری انسان هاست. آنگاه که آدمی خسته از عالم خاک، راه آسمان ها، را می جوید، با بُراق دعا و نیایش و برقراری ارتباط با معبود، تن و جان خویش را در زمزم دعا شست وشو می دهد.
دعاهای مأثوره از معصومان علیهم السلام به مدد او می آیند و گلستان وجودش را خوشبو و نورانی می سازند. در میان این دعاها، صحیفه سجادیه امام زین العابدین علیه السلام که بحق، زینت نیایش ها و محبوب نیایشگران است، زبان بیانی و محتوایی ناب دارد. این دعاها در بردارنده بهترین و متعالی ترین مضمون ها در اخلاق فردی و اجتماعی هستند.
امام علیه السلام با فراست تمام و با در نظر گرفتن شرایط زمانی، معارف ناب شیعه را در قالب دعا برای آیندگان به یادگار نهاده است.
در حقیقت، این کتاب بر ارتباط انسان با خدا، خود و دیگران تأکید دارد و پژوهشگر ارجمند، جناب آقای حمیدرضا حق شناس، این نوشتار را با رویکرد اخلاق خانوادگی ـ اجتماعی و ارتباط انسان با دیگران تنظیم کرده است. ایشان در زمینه اخلاق خانوادگی؛ اخلاق زناشویی را در زمینه های رعایت حسن خلق بین زن و شوهر، اخلاق والدین در برابر فرزندان و اخلاق فرزندان در برابر والدین را بازگو می کند.
در چشم انداز اخلاق اجتماعی نیز ارتباط با خویشاوندان، رابطه با دوستان و همسایگان، چگونگی برخورد با سالمندان و خردسالان و چگونگی برخورد با مردم و نیازمندان را بررسی می کند.
سپس با اشاره ای به اخلاق حکومتی در زمینه اخلاق حاکمان با مردم و اخلاق مردم با حاکمان مطالبی را بازمی گوید. امتیاز بارز این اثر، در این است که پژوهشگر تلاش می کند مسئولیت های رسانه ملی را در زمینه پرورش اخلاق خانوادگی، اخلاق اجتماعی و اخلاق حکومتی گویا سازد و آن را دست مایه برنامه ریزان و برنامه سازان ارجمند قرار دهد. امید است که تلاش های ایشان، مورد استفاده بهینه برنامه سازان گرامی قرار گیرد.
منابع مقاله :
مقدمه و متن کتاب.
وضعیت کتاب :
فهرست مطالب در ابتدای کتاب و منابع نوشته ها در پایان کتاب بیان شده است. در پایین هر صفحه پاورقى ها نیز آمده است.
اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه
مشخصات کتاب:
اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه
کد: ۱۴۸۸
نویسنده: حمیدرضا حق شناس
ویراستار: حسن حیدرزاده
تهیه کننده: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما
ناشر: دفتر عقل
چاپ: زلال کوثر
نوبت چاپ: اول / ۱۳۸۸
شمارگان: ۱۴۰۰
بها: ۱۴۰۰۰ ریال
نشانی: قم، بلوار امین، مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما
تلفن: ۲۹۱۹۶۷۰ ـ ۰۲۵۱ دورنگار : ۲۹۱۵۵۱۰
تهران: خیابان جام جم، ساختمان شهید رهبر، طبقه زیرزمین
تلفن: ۲۲۰۱۴۷۳۸ نمابر: ۲۲۱۶۴۹۹۷
info@irc.ir www.irc.ir
شابک: ۳-۲۸-۵۵۶۳-۶۰۰-۹۷۸ ISBN: 978-600-5563-28-3
ص:۱
عناوین اصلی کتاب شامل:
اشاره؛ فهرست مطالب؛ دیباچه؛ پیش گفتار؛ فصل اول: کلیات؛ فصل دوم: اخلاق خانوادگی؛ فصل سوم: اخلاق اجتماعی؛ فصل چهارم: اخلاق حکومتی؛ کتاب نامه

 

[av_button label=’دانلود کتاب’ link=’manually,http://download.ghbook.ir/downloads.php?id=13168&file=13168-fa-akhlaghe%20ijtemaei%20dar%20sahife%20sajadie.pdf&packagename=ir.ghbook.reader&platform=site’ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon=’ue84f’ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ admin_preview_bg=”]


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.