عملیات نصر ۵

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

عملیات نصر ۵

عملیات نصر ۵

 

نام‌ عملیات: نصر ۵
زمان‌ عملیات: ۳ تیرماه ۱۳۶۶
مکان‌ عملیات: منطقه‌ عمومی‌ قلعه‌ دیزه‌ کردستان‌ عراق‌-محور شمالی‌ جنگ، جنوب‌غربی شهرستان سردشت
رمز عملیات: یا زهرا(س)
ارگان‌های‌ عمل‌کننده: نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهداف عملیات: به‌منظور پاسخ‌گویی به شرارت‌های عراق در خلیج‌فارس، بمباران مناطق کردنشین، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاع مسلط بر قلعه دیزه عراق.
تلفات‌ دشمن‌: ۱۱۰۰(کشته، زخمی‌ و اسیر)

عملیات نصر ۵ در نیمه‌شب تیرماه سال ۱۳۶۶ ش با رمز مقدس یا زهرا(س)، به‌منظور پاسخ‏گویی به شرارت‏های عراق در خلیج‌فارس، بمباران مناطق کُردنشین عراق، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاعاتِ مسلطِ منطقه در جنوب‌غربی شهرستان سردشت در استان کردستان توسط سپاه آغاز شد.
طی این عملیات، علاوه‌بر آزادسازی برخی روستاهای ایران، رزمندگان اسلام بر ارتفاعات منطقه مسلط شدند و راه نفوذ عناصر ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی در آن منطقه مسدود گردید. هم‌چنین ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت‌کنترل رزمندگان اسلام قرار گرفت. استفاده از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.

شرح عملیات:
در جریان تکمیل عملیات کربلای ۱۰، سپاه پاسداران، دشمن بعثی را در این مطقه موردحمله قرار می‌دهند و ضربات مؤثری به آن‌ها وارد می‌آورند و سنگرهای آنان را که معروف به«حفره روباه» بود یکی پس از دیگری تسخیر می‌کنند. دشمن شکست خورده به طرف مرزهای بین‌المللی عقب‌ می‌نشیند. طی این عملیات علاوه بر خارج کردن تعداد ۱۰ روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد ۱۹ روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به‌ویژه بلندی‌های بوجار، راه نفوذ ضدانقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود می‌شود و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر قلعه دیزه عراق این شهر در دید کامل رزمندگان قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که با چشمان غیرمسلح قابل رویت می‌شود. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت‌کنترل سپاه اسلام در می‌آید.
* احمد کاظمی فرمانده لشگر ۸ نجف، ۱۵ دقیقه بامداد ۶۶/۰۴/۰۱ را به‌عنوان آغاز عملیات نصر ۵ جهت تصرف ارتفاع فرفری در غرب سردشت اعلام کرد. پس از گذشت ۲ ساعت ارتفاعات کله قندی و فرفری سقوط کرد و رزمندگان مشغول پاکسازی شدند ولی در یال کله قندی نیروهای عمل‌کننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه شدند که با تدبیر فرماندهی در روشنی هوا نیروهای عراقی مجبور به ترک منطقه و نیروهای خودی در آن‌جا مستقر می‌شوند.
* با تصمیم عزیز جعفری فرمانده قرارگاه قدس، گردان امام رضا کار شناسایی و طراحی عملیات را برای تصرف یال ارتباطی بین دو ارتفاع کله قندی و فرفری که پایگاه دشمن در آن مستقر است را در روز دوم عملیات آغاز کردند. گردان امام رضا از لشگر ۸ نجف، با ۶ دسته از سه محور اصلی از سمت کله قندی و یک محور فریب از سمت فرفری به سمت هدف حرکت کردند و پس از درگیری شدید در ساعت ۲۲:۳۰، آتش نیروهای خودی کمک کرد تا قبل از روشنایی هوا به اهداف خود دست یابند و پس از آن دستگاه‌های مهندسی جهادسازندگی وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسی را شروع کردند. صبح روز بعد دشمن با تمرکز آتش خمپاره روی نیروهای خودی مستقر در یال ارتباطی و ارتفاع فرفری سعی داشت خود را از یال صخره‌ای بالا بکشدکه با دیدبانی و هدایت آتش خمپاره‌ها توسط احمد کاظمی و وارد شدن چند تانک لشگر ۲۷ حضرت رسول(ص) و شلیک به سمت دشمن فعالیت‌های نیروهای مهاجم کاملاً فروکش کرد.
* ارتش عراق با جمع‌آوری نیروهای پیاده خود در منطقه عملیاتی نصر ۵، در ساعت ۱:۳۰ بامداد روز ۶۶/۰۴/۰۸ پاتک سنگینی را علیه نیروهای خودی آغاز کرد. در این پاتک که تا ساعت ۸:۳۰ ادامه داشت نیروهای دشمن توانستند بخشی از یال ارتباطی را تصرف کرده و نیروهای خودی را تحت فشار قرار دهند.

اهداف عملیات:
هدف از این عملیات تکمیل خطوط پدافندی نیروهای اسلامی در منطقه غرب سردشت، بستن معابر نفوذی ضدانقلاب و جاش‌های دشمن و گسترش ارتباط با نیروهای تحت‌امر قرارگاه رمضان بود. استفاده از تاکتیک‌های ویژه جنگ‌های کوهستانی توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خصوصیات بارز این عملیات می باشد.
مسدود شدن معابر ضدانقلاب در دشت بوجار و محدودیت فعالیت آن‌ها و کنترل سپاهیان اسلام بر نوار مرزی از دیگر اهداف این عملیات بود.
نتایج عملیات:
در این عملیات دشت بوجار و تعدادی از روستاهای ایران که زیر دید و تیر مستقیم قوای دشمن بود آزاد گردید و طی آن یک گردان از تیپ پیاده از لشگر ۲۴ ارتش عراق و یک گروهان مکانیزه از همین تیپ منهدم شد و یک گردان از نیروهای دفاع الوطنی “جاش” نیز به‌طورکلی تار و مار گردید.
مناطق آزاد شده: ارتفاعات ۲۲۱۵، ۲۲۳۰، ۲۲۱۶، دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق.
تعداد کشته‌ و زخمی دشمن: بیش از ۱۰۰۰ نفر.
تعداد اسرا: ۱۰۰ نفر.
غنایم: تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین، چند قبضه انواع خمپاره‌انداز، چند قبضه تفنگ ۱۰۶.

 

عملیات ها


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.