شهیدسعیدجان بزرگی

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

شهیدسعیدجان بزرگی

شهیدسعیدجان بزرگی

شهیدسعیدجان بزرگی

شهیدسعیدجان بزرگی در دوازدهم اسفندماه سال ۱۳۴۴ در شهرری دیده به جهان گشود.

شهیدسعیدجان بزرگی درس و مدرسه را همانند کودکان همسال خود در سن ۷ سالگی آغاز کرد و در ۱۵ سالگی شوق حضور در میدان دفاع از کشور، او را به جبهه کشاند.

شهیدسعیدجان بزرگی در سال ۱۳۶۲ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در واحد تبلیغات جنگ مشغول به خدمت شد.

او در سال ۱۳۶۲ در عملیات «بدر» بر اثر استنشاق گازهای شیمیایی مجروح شد و چند ماه بعد و پس از کسب بهبودی نسبی، به جبهه باز گشت.

شهیدسعیدجان بزرگی در عملیات کربلای ۵ گلوله‌ای از کنار سرش عبور کرد و او به طور معجزه‌آسایی زنده ماند.

شهیدسعیدجان بزرگی در عملیات والفجر۱۰ در منطقه حلبچه شرکت کرد و در روز بیست و هفتم اسفند ماه ۱۳۶۶ در حالی که در زیر بمباران شیمیایی در شهر مشغول عکس‌برداری از وقابع و فجایع روی داده بود، خود نیز تحت تاثیر همان گازهای شیمیایی قرار گرفت.

عکس‌های سعید جان بزرگی از حلبچه، یکی از تلخ‌ترین تصویرهای جنایات جنگی است. جان‌بزرگی از لحظات اولیه بمباران شیمیایی حلبچه عکس‌های بدیعی گرفت و خودش هم شیمیایی شد.

او در خاطراتش می‌نویسد: با خودم می‌گفتم، لحظات ثبت شده توسط دوربین من باعث خواهد شد تا مردم دور دست در مورد مردانی که سال‌های جوانی‌شان را دستخوش شعله‌های نبرد سنگین زرهی کرده‌اند، بیندیشند و به این باور رسیدم که آدم‌های درون قاب تصویر من هرگز نخواهند مرد و من به آنان عمر جاودان خواهم بخشید.

سعید جان‌بزرگی بعد از اتمام جنگ، تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۳۷۵ ضمن کسب عنوان دانشجوی نمونه سال، در رشته عکاسی فارغ التحصیل شد.

در این دوران سه مرتبه به زیارت بیت‌الله الحرام و یک مرتبه به کربلای معلی ‌مشرف گردید. او در سال ۱۳۷۱ با دوشیزه‌ای پارسا ازدواج کرد و صاحب ۲ فرزند شد.

سعید جان‌بزرگی روز به روز ضعیف‌تر و رنجورتر می‌شد و اثرات مخرب گازهای شیمیایی، آشکار شده بود.

سرانجام بعد از چهار مرتبه عمل جراحی در روز بیست و دوم تیرماه سال ۱۳۸۱ در حالی که معاونت فرهنگی لشگر ۲۷ محمدرسول (ص) را بر عهده داشت در بیمارستان شهید مصطفی خمینی، دار فانی را وداع گفت و با ذکر یا ابوالفضل العباس (ع) به دیدار معشوق خویش شتافت.

پیکر پاک شهید سعید جان‌بزرگی در قطعه ۲۹ بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

گلزار شهدا


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.