حاج احمد متوسلیان پس از آزادسازی خرمشهر

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

احمد متوسلیان

احمد متوسلیان

 

به نقل از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سالروز آزادسازی خرمشهر برای اولین بار سخنان منتشر نشده از جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان (فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص)) منتشر کرده است.

این صوت را جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان در پنجم خرداد سال ۱۳۶۱، دو روز بعد از آزادسازی خونین‌شهر در میان هم‌رزمانش ایراد کرده است.

در این صوت می‌شنویم:

چرا آزادسازی خرمشهر حیات سیاسی برای انقلاب بود؟

«برادرها! مسئله خونین‌شهر در حال حاضر به‌عنوان شریان مرگ و زندگی برای عراق مطرح است و برای ما به‌عنوان حیات سیاسی، اگر خونین‌شهر سقوط بکند پایه‌های حکومت صدام در هم خواهد شکست و ملت آن را یک‌لحظه دیگر او را سر کار نخواهند گذاشت.»

درباره عملیات

عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس بزرگ‌ترین عملیات نیرو‌های مسلح ایران در هشت سال دفاع مقدس محسوب می‌شود. این عملیات در ۳۰ دقیقه بامداد روز ۱۰ اردیبهشت ۶۱ با عبارت و رمز «بسم‌الله الرحمن الرحیم. بسم‌الله القاصم الجبارین، یا علی ابن ابیطالب» با همکاری و هماهنگی نیروهای ارتش و سپاه پاسداران به مدت ۲۵ روز به طول انجامید.

عملیات بیت‌المقدس به چهار دوره زمانی تقسیم می‌شد که در مرحله چهارم آن در ساعت ۲۲:۳۰ روز یکم خرداد ۶۱ با هدف تلاش برای آزادی‌سازی خرمشهر آغاز شد و در نهایت روز ۳ خرداد ۶۱ رزمنده‌های اسلام توانستند به‌طور کامل بر شهر خرمشهر مسلط شوند و این شهر را که از روزهای نخست جنگ به اشغال ارتش عراق در آمده بود، آزاد کنند.

در این عملیات، ۵۰۳۸ کیلومترمربع از اراضی اشغال‌شده توسط ارتش عراق از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه، پادگان حمید و جاده اهواز ـ خرمشهر آزاد شدند. همچنین شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه ارتش عراق خارج شدند. بااین‌وجود طی ۳ هفته نبرد، حدود ۱۹ هزار نفر از نیروهای ارتش عراق به اسارت ایران درآمدند.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.