تولیدات مکتوب و چندرسانه‌ای محتوایی در حوزه تعلیم و تربیت بسیجیان

چندرسانه ای

 

مراسم آیین رونمایی و بهره‌برداری از تولیدات مکتوب و چندرسانه‌ای محتوایی در حوزه تعلیم و تربیت بسیجیان به صورت ویدئوکنفرانس با مدیران، کارکنان معاونت‌های تعلیم و تربیت سپاه‌های ۳۲ گانه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین جیحونی معاون تعلیم و تربیت سازمان بسیج ضمن تبریک هفته بسیج که به تعبیر حضرت امام(ره) از برکات و الطاف جلیه خداوند بر انقلاب اسلامی و مردم عزیز بوده است به تبیین اهمیت رسالت و مأموریت حوزه تعلیم و تربیت پرداخت و گفت: بسیج برگرفته از فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) دارای دو بال «تفکر» و «تشکل» است که هیچیک از آنها بدون دیگری به ثمر نمی‌رسد.

وی افزود: معاونت تعلیم و تربیت بسیج با توجه به رسالت خود که عبارت است از تقویت بنیه معنوی و اخلاقی و معرفت دینی و بصیرت انقلابی آحاد بسیجیان با شبکه سازی روحانیون و طلاب فاضل و انقلابی و سایر فعالان عرصه تربیت اسلامی، خود را متولی زمینه‌سازی برای گسترش و تعمیق این تفکر در زیرساخت تشکیلاتی برای تعلیم و تربیت آحاد بسیجیان می‌داند که برای این مهم بر اساس مبانی فکری مقام معظم رهبری، حرکت خود را تکمیل و دنبال می‌کند.

 معاون تعلیم و تربیت سازمان بسیج اضافه کرد: در این بخش تمرکز می‌کنیم بر این دو کلمه تفکر بسیجی و تشکل یا شبکه بزرگ مردمی در جبهه فرهنگی و سایر جبهه‌‌ها که ما به دنبال پیاده سازی این تفکر در یک سلسله امورات تشکیلاتی و شبکه‌ای بوده‌ایم و خواهیم بود؛ که این کار لوازمی دارد. در استخوان‌بندی این کار، تا در شبکه مدیریتی و تربیتی بسیج (از ستاد کشوری تا پایگاه) با یک وحدت رویه و نگرش واحد به انسجام نرسیم، نمی‌توانیم به هدف خود به شکل مطلوب و کیفی برسیم.

وی افزود: تلاش مجموعه محتوایی ما در قم بر این است تا پایان سال ۹۹ یک سند بالادستی در حوزه تعلیم و تربیت مبتنی بر منظومه فکری مقام معظم رهبری طراحی و تدوین شود که بخشی از این سند پیش رفته و امیدواریم تا اسفند امسال (روز تربیت اسلامی هشتم اسفند ماه) به مرحله قابل ارائه برسد تا بتواند به انسجام نگرش‌ها در این حوزه کمک کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جیحونی با تأکید بر اینکه سند محتوایی منطبق بر سند راهبردی ۱۰ ساله اعتلای بسیج -که در انتظار توشیح و تأیید فرمانده معظم کل قوا و ابلاغ توسط فرمانده کل قوا است- خواهد بود؛ یادآور شد: ذیل این دو سند (سند محتوایی تعلیم و تربیت و سند راهبردی اعتلای بسیج)، نقشه راه تعلیم و تربیت بسیج در حال تدوین و طراحی است و ذیل آن نقشه راه، برای پیاده‌سازی اقدامات به روز رسانی، اصلاح و تکمیل نظام تعلیم و تربیت را با زیر نظامات آن در دستور کار داریم. امیدواریم تمامی این موارد با اقدام جهادی دوستان و همکاران تا پایان سال به سرانجام برسد.

وی افزود: تا پایان سال چند کار مهم در برنامه خود داریم که یکی پالایش و تکمیل کادر مدیریتی و تربیتی شبکه تربیتی بسیج (با اولویت سطح حوزه و پایگاه)، و دیگری توانمندسازی مربیان تربیتی پایگاه‌ها به عنوان گرانی‌‌گاه شبکه تربیتی بسیج؛ در همین راستا بنابر دغدغه‌های سردار ریاست محترم سازمان بسیج در این زمینه، شناسایی، تثبیت و فعال‌سازی مراکز تعلیم و تربیت محله‌ای(پایگاه) در برنامه‌های اصلی این معاونت قرار گرفته که ان‌شاءلله تا پایان برنامه ۱۰ ساله معاونت، بایستی تعداد این مراکز به ۹ هزار عدد برسد.

معاون تعلیم و تربیت سازمان بسیج  در نهایت از مجموعه ۱۱ جلدی محصولات ۱۰ ساله صالحین رو نمایی کرد؛ همچنین نسخه نخست اپلیکیشن موبایلی تعلیم و تربیت بسیج در مرحله آزمایش قرار گرفت.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین علمداری، مدیر پژوهش و متون معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج گفت: با توجه به کارهای محتوایی انجام شده طی ۱۰ سال گذشته، تصمیم گرفته شد تمام این محتوا دسته بندی و جمع آوری شود؛ بنابراین این کار با کمک دوستان به صورت یک دوره ۱۱ جلدی با عنوان محصولات ۱۰ ساله صالحین گردآوری شد.

وی افزود: تاریخچه صالحین، اصول و روش‌های تربیت اسلامی، مراحل اجرای صالحین، سند طرح ریزی آموزش بسیجیان، مدیریت تربیتی، گروه داوری، مخاطب شناسی، ارکان شبکه تربیتی بسیج، صالحین و دیگر طرح‌های بسیج، آسیب شناسی صالحین، دستاورد‌های صالحین از بخش‌های این مجموعه ۱۱ جلدی است.

مدیر پژوهش و متون معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج اضافه کرد: محتوای این مجموعه غیر از مجموعه ۶۰-۷۰ جلدی کتاب‌های سال تولید شده در این سنوات است و برنامه آتی ما فرآوری، بازنگری و نشر این محتوا در سطح استان‌ها و شبکه تربیتی است.

علمداری تأکید کرد: نسخه نخست اپلیکیشن موبایلی تعلیم و تربیت بسیج به صورت آزمایشی تولید شده و در برخی مراکز در حال اجرا و رفع اشکالات احتمالی است، تمام محتواهای تولیدی علاوه بر نشر در کانال محصولات صالحین ۴  پیام رسان‌های ایتا و سروش، در این برنامه تلفن همراه نیز منتشر خواهد شد.

وی گفت: محتوا و امکانات این اپلیکیشن عبارتند از گنجینه صالحین، طرح قرآنی صراط، مباحث بصیرتی، محتوای گروه‌ها و ارکان، دستاوردها و تولیدات مخاطبین، و پیام رسان ارتباطی مختص ارکان شبکه تربیتی بسیج که به صورت دسته‌بندی شده در اختیار مخاطبین قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است در ادامه این مراسم کانال های «بصیرتی تعلیم و تربیت بسیج»  و «طرح ملی قرآنی بسیج (صراط)» در پیام رسان های ایتا و سروش به صورت رسمی افتتاح و مشغول فعالیت شدند.

در ادامه خسروی مدیر مرکز قرآن و عترت معاونت تعلیم و تربیت بسیج ضمن تشریح فعالیت‌های کانال (صراط)، گفت: تدوین سری سوم کتاب صراط با رفع نقاط ضعف کتب قبلی، تقویت نقاط قوت آن به سرانجام رسیده است که ان‌شاءلله پس از تصمیم‌گیری نهایی درباره نحوه انتشار مکتوب یا دیجیتال طراحی و منتشر خواهد شد.

وی افزود: محتوای این کتاب بر اساس مخاطب به دو نسخه بالای ۱۴ سال و زیر ۱۴ سال تولید شده است. محتوای بالای ۱۴ سال دارای ترجمه و مفاهیم سوره‌های ملک، قلم، حاقه، معارج، نوح، توصیه‌های مقام معظم رهبری درباره حفظ قرآن کریم، حکایت‌ها و روایت‌ها، مفاهیم نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، اعجاز علمی قرآن است و محتوای زیر ۱۴ سال مربوط به داستان‌های قرآنی سوره ، آیات ۵ سوره‌های ملک و قلم و نوح و ترجمه آن، آموزش روخوانی ، معرفی اجمالی سوره و فضائل آن، حفظ موضوعی آیات منتخب را در بر می‌گیرد.

در پایان مراسم مجتبی نصیرایی مدیر بصیرت انقلابیِ معاونت تعلیم و تربیت سازمان بسیج، با اشاره به شروع فعالیت کانال رصد از تیر ماه سال ۹۷ در پیام رسان‌های ایتا و سروش با دو هدف گفتمان سازی مقام معظم رهبری با تأکید بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و شعار سال و توانمند سازی سرگروه‌ها و مربیان بصیرتی، گفت: شبکه‌سازی نخبگان در بستر فضای مجازی، تبیین، امیدآفرینی و اعتمادسازی، تحلیل محوری از راهبرد‌های ما در اداره کانال رصد است.

وی در پایان با تبیین محورهای موضوعی کانال رصد تفسیر قرآن کریم، سیره اهل بیت (ع) سیره علمی و عملی امامین انقلاب، افزود: رویکرد‌های کانال رصد ارائه منظم و مستمر سیر مطالعاتی، بصیرت قرآنی، پرسمان و محتوای مناسبتی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *