عملیات ظفر ۵

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

عملیات ظفر 5

عملیات ظفر 5

 

نام عملیات: ظفر ۵
زمان عملیات: ۲۲ دی ۱۳۶۶
مکان عملیات: استان‌های کرکوک، دهوک و دیاله در خاک عراق
رمز عملیات: یا زهرا(س)
تلفات دشمن: بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته و زخمی و ۵۰۰ نفر اسیر
هدف عملیات: انهدام مراکز نظامی دشمن

عملیات ظفر ۵ در تاریخ ۱۳۶۶/۱۰/۲۲ با رمز مقدس«یا‌زهرا(س)» در عمق ۲۰۰ کیلومتری خاک عراق (استان‌های کرکوک، دهوک و دیاله) با هدف انهدام مراکز نظامی دشمن شروع می‌شود. رزمندگان اسلام متشکل از تیپ مالک‌اشتر و گردان شهادت ـکه از مدت‌ها قبل نزدیک مرز ترکیه و در میان کوهستان آماده حمله بودندـ با همکاری حزب دمکرات کردستان عراق در نخستین ساعات بامداد از سه محور(عمادیه دیرلوک، دیرلوک ـ شیلادیزه وکلاتی ـ دیرلوک) به مواضع دشمن یورش می‌برند.
رزمندگان اسلام در محور اول با هجوم به پایگاه‌های مستقر در اطراف شهر دیرلوک، واقع در استان دهوک، ضربات سهمگینی به دشمن وارد می‌آورند و کلیه راه‌های ارتباطی از جمله جاده مهم عمادیه ـ دیرلوک را قطع و هرگونه عکس‌العمل را از بعثیان سلب‌ می‌کنند و پس از قلع و قمع ارتش عراق، پیروزمندانه وارد شهر دیرلوک می‌شوند.
مراکز دولتی، نظامی، ساختمان استخبارات مرکز حزب بعث و بخشداری این شهر به آتش کشیده می‌شود و رزمندگان با حمله به پایگاه‌های مستقر بر کوه‌های مشرف به دیرلوک ۴ مقر گردان را تصرف می‌کنند و علاوه برکشته و زخمی ‌کردن بیش از ۵۰۰ نفر از دشمن، تعداد ۲۶۰ تن از آن‌ها را به اسارت در‌می‌آورند. هم‌چنین ۳۶ پایگاه حفاظتی مشرف بر شهر را منهدم می‌کنند و تعداد ۷ دستگاه خودرو نظامی، یک دستگاه نفربر زرهی صدها قبضه سلاح سبک و نیمه‌سنگین را به غنیمت می‌گیرند.
رزمندگان عمل‌کننده در محور دوم، پایگاه مندلیه در ۷ کیلومتری شهر کرکوک در ۱۵۰ کیلومتری عمق خاک عراق را مورد حمله بی‌امان خود قرار ‌می‌دهند و ضربات سختی در این محور به دشمن وارد می‌آورند. تکاوران تیپ ۷۵ ظفر و نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق، در محور دوم به گردان ۱۶ از تیپ ۲۲ حمله می‌کنند و علاوه برکشته و مجروح کردن ۲۰۰ نفر از دشمن، ۸۰ نفر از آن‌ها را نیز به اسارت می‌گیرند. هم‌چنین چندین دستگاه تانک و نفربر، ۲۰ دستگاه کامیون و دیگر ادوات نظامی دشمن را در این محور منهدم می‌کنند.
نیروهای تحت‌امر قرارگاه رمضان در محور سوم، هم‌زمان با محور اول، مراکز فرماندهی، ستاد، ترابری مهندسی، مخابرات و دیگر مراکز لشگر ۲۱ عراق را واقع در منطقه«میدان» (استان دیاله) به میزان ۴۰ درصد منهدم می‌کنند. تعداد ۷ دستگاه لودر، ۲۶ دستگاه خودرو‌ نظامی و یک انبار مهمات به آتش کشیده‌ می‌شود و بیش از ۱۵۰ تن از افراد بعث به هلاکت می‌رسند. تکاوران تیپ ۷۵ ظفر سپاه ‌پاسداران و نیروهای حزب دمکرات کردستان(شاخه سلیمانیه)، در جریان یک کمین در محور سلیمانیه ـ کرکوک، ۳۰ تن دیگر را به هلاکت می‌رسانند و ۸ تن را به اسارت می‌گیرند.

مرحله‌ دوم عملیات ظفر ۵:
مرحله دوم این عملیات، در نخستین ساعات بامداد مورخ ۱۳۶۶/۱۰/۲۳ آغاز می‌شود و قوای اسلام باشنیدن رمز مبارک«یازهرا(س)» اقدام به پیشروی در محورهای دیرلوک ـ شیلادیزه و دیرلوک ـ عمادیه می‌کنند. رزمندگان تحت‌امر قرارگاه در زیر بارش شدید برف، هجمه خود را در خطوط منتهی به شهر عمادیه(در ۳۰ کیلومتری شهر دیرلوک) گسترش می‌دهند و خسارات و تلفات جدیدی را بر دشمن شکست خورده وارد می‌آورند و یک پل مواصلاتی را در این محور منهدم می‌کنند.
رزمندگان جان‌برکف در درگیری با نیرهای کماندویی عراق، ۷۰۰ تن از آن‌ها را کشته و زخمی می‌کنند و عده‌ای را به اسارت در‌می‌آورند و در مسیر پیشروی، کلیه پایگاه‌ها و پاسگاه‌های حفاظتی دشمن را نابود می‌کنند. هم‌چنین قلعه مستحکم موسوم به کوائی را در ۱۰ کیلومتری عمادیه به تصرف درمی‌آورند که نفرات آن کشته، زخمی و یا اسیر می‌شوند.
شهر شیلادیزه نیز در ۲۰ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر دیرلوک، هدف تهاجم رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد و نیروهای مشترک، طی نبردی سنگین بیش از ۴۰ پاسگاه و پایگاه دشمن را منهدم می‌کنند و بر ارتفاعات مشرف به شهر شیلادیزه مستقر می‌شوند. نیروهای هوایی عراق درحالی‌که نبردی سنگین در زمین جریان دارد، اقدام به حملات پراکنده می‌کند که یک فروند سوخو ۲۲ آنان هدف آتشبار ضدهوایی قرار می‌گیرد و خلبان آن به اسارت رزمندگان اسلام در‌می‌آید.

نتایج عملیات:
تأسیسات منهدم شده دشمن:
مراکز دولتی و نظامی از جمله مرکز استخبارات حزب بعث
۳۶ پایگاه حفاظتی دشمن در ارتفاعات مشرف بر شهر دیرلوک.
مرکز فرماندهی و ستاد ترابری مهندسی و مخابراتی لشگر ۲۱ عراق.
پایگاه‌ها و پاسگاه‌های دشمن در مسیر شهر شیلادیزه و عمادیه.
یگان‌های منهدم ‌شده دشمن:
۴ گردان حفاظتی شهر دیرلوک.
تجهیزات منهدم ‌شده دشمن:
یک فروند هواپیما.
۴۶ دستگاه خودرو سبک و سنگین.
۷ دستگاه لودر و بولدوزر.
یک انبار مهمات.
غنایم:
۳ دستگاه نفربر زرهی.
یک قبضه ضدهوایی.
دو قبضه خمپاره‌انداز.
صدها قبضه سلاح سبک.
مقدار زیادی مهمات.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
بیش از ۱۵۰۰ نفر.
تعداد اسرا:
۵۰۰ نفر.

 

عملیات ها


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.