عملیات ظفر۲

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

عملیات ظفر۲

عملیات ظفر۲

 

نام عملیات: ظفر ۲
زمان عملیات: ۱۲ مهر ۱۳۶۶
مکان عملیات: شهر کفری‌ داغ‌ در استان‌ کرکوک‌ عراق‌ – عقبه‌ جبهه‌ شمالی‌ دشمن‌
نوع عملیات: نامنظم
رمز عملیات: لبیک یا حسین(ع)
ارگان عمل‌کننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در قرارگاه‌ رمضان‌ و معارضان‌ کرد عراق‌
تلفات دشمن: بیش از ۵۰۰ نفر کشته و زخمی
اهداف عملیات: انهدام‌ مراکز استراتژیک‌ و توان‌ رزمی‌ و پشتیبانی‌ نظامی‌ دشمن

عملیات ظفر ۲ در تاریخ ۱۳۶۶/۷/۱۲، با رمز مبارک«لبیک‌یا‌حسین(ع)» در منطقه عملیاتی شهر کفری از استان کرکوک، به‌منظور پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعث در بمباران شیمیایی و ویران ساختن روستاهای کردنشین استان‌های شمالی عراق و نیز با هدف انهدام تأسیسات نظامی و اقتصادی عراق آغاز می‌شود.
رزمندگان تحت‌امر قرارگاه رمضان، متشکل از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و لشگر ۹ بدر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، در نخستین ساعات عملیات، سلسله ارتفاعات مهم” کفری داغ ” را پس از انهدام نیروهای دشمن تحت کنترل در تصرف خود در می‌آورند.
رزمندگان لشگر ۹ بدر با یک مانور پرتحرک، پس از وارد آوردن تلفات و خسارات سنگین، قرارگاه‌های دشمن را به‌تصرف درمی‌آورند و مقدار قابل‌توجهی از وسایل جنگی را به غنیمت می‌گیرند که بدین‌ترتیب مقدمه انهدام تأسیسات شهر کفری را فراهم می‌کنند.
دشمن، پس از متحمل شدن ۳۰۰ کشته و زخمی مذبوحانه تلاش می‌کند تا از ادامه پیشروی قوای اسلام جلوگیری به‌عمل آورد که با حمله نیروهای اسلام، این تلاش‌ها ناکام می‌ماند و پایگاه‌های پلیس و دژبانی اطراف شهر کفری نیز به کنترل مجاهدین مسلمان درمی‌آیند.
رزمندگان اسلام در ادامه عملیات، محورهای مهم کفری ـ بغداد و کرکوک ـ خانقین ـ تکریک را به کنترل کامل خود درمی‌آورند که زمینه ورود آن‌ها به شهر فراهم می‌شود. با درهم کوبیدن نیروهای باقیمانده دشمن، تأسیسات نظامی و اقتصادی شهر، از جمله ساختمان سازمان امنیت، ساختمان حزب بعث عراق و نیروگاه برق به آتش کشیده می‌شوند و ساختمان فرمانداری پس از نبردی تن به تن منهدم می‌شود و فرماندار این شهر نیز به هلاکت می‌رسد. با تداوم عملیات و پاکسازی مراکز مهم شهر، تعدادی از نیروهای نظامی و امنیتی شهر کشته و مجروح می‌شوند و تعدادی نیز از مهلکه می‌گریزند.

نتایج عملیات:
تأسیسات منهدم ‌شده دشمن:
کلیه پایگاه‌های دشمن در ارتفاعات کفری داغ.
ساختمان سازمان امنیت، فرمانداری، حزب بعث، شهرداری، پست و تلگراف، شعبه بانک رافدین، نیروگاه برق، یک کارخانه، پادگان نیروی جیش‌الشعبی و پمپ بنزین شهر کفری عراق.
تجهیزات منهدم ‌شده دشمن:
ده‌ها دستگاه تانک و نفربر.
تعدادی خودرو نظامی.
ده‌ها قبضه سلاح نیمه‌سنگین.
تعداد کشته و زخمی دشمن:
بیش از ۵۰۰ نفر.
غنایم:
تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین.

 

عملیات ها


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.