شهید حاج‌حسن عشایری

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

گلزار شهدا

شهید حاج‌حسن عشایری در سال ۱۲۹۶ در قریه خلیفه شبانکاره در خانواده‌ای بسیار مؤمن و مذهبی و در حد متوسط به‌دنیا آمد. او در سن هفت سالگی به مکتب رفت و چون خیلی باهوش بود در مدت کوتاهی قرآن و چند کتاب مذهبی دیگر آموخت. بعد از مکتب مدت سه سال در بندر ریگ به مدرسه رفت و چون امکانات مالیش ایجاب نمی‌نمود ترک تحصیل کرد.

شهید حاج‌حسن عشایری در سن ۱۰ سالگی نماز می‌خواند و در سن ۱۳ سالگی روزه می‌گرفت و نیز در تمام طول عمرش همیشه با وضو به سر می‌برد و همیشه نافله می‌خواند و از سن بیست سالگی به بعد یک ساعت قبل از اذان صبح بلند می‌شد و نماز شب می‌خواند. و در تمام عمرش غیبت نمی‌کرد او نیز ازدواج نکرد و هیچ زن و فرزندی نداشت و فرزندان برادرش را مانند فرزندان خود می‌دانست و چون برادر بزرگترش ناتوان بود تمام درآمدش را خرج آنان می‌نمود. به هرحال او با همین سوادی که داشت به مطالعه کتاب‌های مذهبی پرداخت و به‌شدت این راه را ادامه داد او نیز از همان اول به قرآن و اسلام علاقه شدید داشت و مطالعات وی بیشتر در همین زمینه بود و به‌دنبال همین مطالعات حضرت امام‌خمینی را شناخت و بیشتر با مکتب انسان‌ساز اسلام آشنا شد.

مخصوصاً مسافرت‌هایی را که به شهرهای مختلف می‌کرد در مطالعات وی بسیار مؤثر بود او نیز در تمام مسافرت‌هایی که می‌کرد روزانه و سایر امورش را در آخر وقت هر روز یادداشت می‌نمود و نمی‌شد فکر کرد که شهید حاج‌حسن عشایری یک سال شده باشد که به زیارت حضرت امام رضا و حضرت معصومه و سایر بزرگان مذهبی نرفته باشد. او هم‌چنین در زمانی‌که رفت‌و‌آمد بین ایران و عراق آزاد بود همه ساله به زیارت سیدالشهدا و سایر امامان در نجف و کربلا و دیگر شهرهای عراق می‌رفت و حتی چندین مرتبه با حضرت امام‌خمینی در نجف ملاقات داشت؛ زیرا او نیز مقلد امام بود و خانواده خود نیز براساس شناختی که آن شهید از امام‌خمینی داشت ایشان را به‌عنوان مرجع خود پذیرفتند و او نیز یک‌بار به مکه و مدینه رفته بود و قبل از شهادتش نقل می‌کرد که در قیام ۱۵ خرداد شرکت داشته و حتی چند مرتبه در راهپیمایی‌های تهران از طرف مزدوران پهلوی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

از آن وقت تا پیروزی انقلاب اسلامی همواره بر علیه حکومت طاغوت مبارزه می‌کرد و در هر روستا و شهری که می‌رفت با افراد مؤمن و مذهبی و روحانیون آن‌جا سر و کار داشت و به بیشتر شهرهایی که او مسافرت می‌کرد روحانیون آن‌جا او را می‌شناختند مخصوصاً روحانیون منطقه استان بوشهر کاملاً او را می‌شناختند.
او سخت شیفته امام‌خمینی بود به طوری‌که به یاد او در سال ۱۳۵۸ در خوزستان سیل جاری شده بود به کمک سیل‌زدگان به اهواز رفته و در آن‌جا مشغول خدمت شد. او هم‌چنین به شدت با گروهک‌های منحرف مخصوصاً منافقین مبارزه می‌کرد و در هر مجمع و محفلی بر علیه آنان به تبلیغ برمی‌خواست. او آن‌قدر به خوابی که می‌دید معتقد بود اگر نتیجه خوابی را که دیده بود در مدت یک هفته نمی‌گرفت نگران می‌شد و دست به‌سوی آسمان دراز می‌کرد که خدایا مگر چه شده که خواب من بی‌نتیجه ماند و دیگر این‌که برای برآورده شدن مطلبی و یا مشکلی به‌نام امام زمان نامه می‌نوشت و به آب روان می‌انداخت و می‌گفت جوابش را می‌روم مشهد یا قم یا شیراز می‌گیرم.

از نظر اخلاق بسیار فردی مهربان و باگذشت و خوش برخورد بود و در طول زندگی فکر نمی‌کنم کسی از او ناراضی بوده باشد همه دوست داشتند که حاجی به دیدن آن‌ها برود و از نهج‌‌البلاغه در مدح علی از ایشان صحبت کند. زیرا او در هر کجا از نهج‌البلاغه بحث می‌کرد؛ او آن‌قدر به نهج‌البلاغه و صحیفه‌السجادیه و قرآن و رساله امام‌خمینی علاقه‌مند بود که می‌گفت هر وقت از دنیا رفتم این چهار کتاب خودم را روی قلبم بگذارید و بردارید و کتاب‌هایم را نگذارید از بین برود آن‌ها را مطالعه کنید و نگذارید راه من خاموش شود به راستی که حاج‌حسن چراغ راه خانواده بود و برای همه مردم خلیفه بسیار مفید بود و هر وقت ناراحتی برای کسی پیش می‌آمد از وی مدد می‌خواستند.

با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران وی همواره تلاش می‌کرد تا شخصاً در جبهه‌های جنگ شرکت نماید و از همین‌رو در بسیج مستضعفین خلیفه ثبت‌نام نمود و بعد از آموزش‌های مقدماتی به بوشهر رفت و مدتی در آن‌جا آموزش دید. سپس برای مدت چهل روز او را به جزیره خارک فرستادند و بعد از آن نیز همواره مردم را تشویق به شرکت در جبهه‌های جنگ می‌نمود در اوایل جنگ یک بار شخصاً و به تنهایی به ماهشهر رفت تا به جبهه برود ولی مانع وی شدند و برگشت و هم‌چنان می‌گفت چرا به من اجازه نمی‌دهند که به جبهه بروم و این مزدوران آمریکایی صهیونستی عراق را از میهن اسلامی بیرون برانم. و بالاخره موفق شد که از بسیج گناوه اعزام و در عملیات بیت‌المقدس در تاریخ ۱۳۶۱/۲/۱۶ در شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

 

گلزار شهدا


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.