زندگینامه شهدای کربلا: عون بن عبد اللّه

منتشرشده توسط مدیر سایت در تاریخ

شهدای کربلا

شهدای کربلا

عون بن عبد اللّه بن جعفر بن ابی طالب علیهم السلام‏

مادر عون، عقیله بنى هاشم حضرت زینب کبرى علیه السّلام دخت امیر المؤمنین علیه السّلام و مادر زینب، فاطمه زهرا علیها السّلام دختر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم است.

سیره ‏نگاران گفته ‏اند: وقتى حسین علیه السّلام از مکه خارج گردید، عبد اللّه بن جعفر طى نامه ‏اى به آن حضرت از او درخواست نمود از تصمیم خود منصرف شود و نامه را توسط پسرانش «عون و محمد» نزد حسین علیه السّلام فرستاد. آن دو در وادى عتیق قبل از این که حسین به نواحى مدینه برسد، خدمت حضرت شرفیاب شدند. سپس عبد اللّه بن جعفر نزد عمرو بن سعید بن عاص فرمانرواى مدینه رفت و از او امان نامه‏ اى براى حسین علیه السّلام درخواست نمود. وى امان نامه ‏اى نوشت و توسط برادرش یحیى نزد عبد اللّه بن جعفر فرستاد و عبد اللّه به اتفاق یحیى از شهر بیرون رفته و در منطقه ذات عرق‏ با حسین علیه السّلام دیدار کردند. عبد اللّه نامه را براى امام علیه السّلام خواند، ولى حضرت پذیراى امان ‏نامه از آن دو نشد و فرمود:
«إنى رأیت رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله و سلّم فى منامى فأمرنى بالمسیر و إنّى منته إلى ما أمرنى به».
«رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را در خواب دیدم که به من فرمان ادامه مسیر داد و همان گونه که آن حضرت به من دستور داده، عمل خواهم کرد».
امام علیه السّلام پاسخ نامه عمرو بن سعید را مرقوم فرمود و جعفر و یحیى از آن حضرت جدا شده و به مدینه بازگشتند. عبد اللّه به پسرانش سفارش نمود که از حسین علیه السّلام‏ جدا نشوند.
به گفته مورّخان: زمانى که خبر شهادت امام حسین علیه السّلام و عون و جعفر به مدینه رسید، عبد اللّه بن جعفر در خانه خود نشست و مردم براى عرض تسلیت نزد وى مى‏ آمدند. غلام او ابو سلاس‏ گفت: این مصیبت از ناحیه حسین بر ما وارد شده است!! عبد اللّه لنگ کفش خود را به سوى او پرتاب کرد و گفت:
فرزند لخناء، تو به حسین چنین نسبت مى‏ دهى؟! به خدا سوگند! اگر در خدمت آن بزرگوار بودم هرگز از او جدا نمى ‏شدم تا کشته شوم. به خدا سوگند! من از زندگى فرزندانم در راه حسین گذشتم، آنچه مصیبت آن‏ها را برایم آسان مى ‏کند این است که فرزندان من همراه برادر و پسر عمویم به شهادت رسیدند و آنان را یارى کرده و صبر و شکیبایى ورزیدند و آن‏گاه رو به حاضران کرد و گفت: سپاس خداى را که مرا با شهادت حسین سربلند ساخت، اگر خویشتن نتوانستم حسین را یارى کنم، با تقدیم فرزندانم او را یارى رساندم‏.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.